Посетете Свиленград онлайн

Пълен справочник на Хотели, Ресторанти и Казина в Свиленград

Свиленград на пазар без конкуренция еснафите се забавляват

Серия от поредицата „Изгубеният Свиленград” част 6

Дуели на Главната

На пазар без конкуренция еснафите се забавляват

 

И в Свиленград, както във всеки малък град, Главната е всичко. Или почти всичко. На тази улица, която другаде наричат Чарка и Стъргалото, хората се срещат, разговарят, пазаруват. В определени часове и дни те дефилират по нея като върху подиум. Цели семейства, по двама-трима или поединично се разхождат напред-назад, през двайсетина метра се спират за малко, колкото да разменят по някоя приказка и да бъдат забелязани от седящите по кафенетата. После продължават все така бавно и без да бързат.

Главна улица в Свиленград направена с лого

Главна улица в Свиленград

 За разлика от други провинциални градчета, където централната улица има-няма стотина метра, в Свиленград тя се простира на голяма дължина. Главната е старият път за Одрин, който пресича града по средата. На север е махала Канакли, на юг – махала Баяндър. Постепенно във времето тези махали се разрастват, увеличават се къщите, зеленчуковите и черничевите градини от двете страни на пътя и така той се превръща в главна координатна ос в градоустройството. В миналото там се намира конакът, околийското управление, кметството, по-късно и читалището със старото кино, банката, градската аптека, пощата. Останалото е дюкяни от край до край.

На пощенските картички Главната заема подобаващо място. Заедно с моста и копринената фабрика тя е любим обект за фотографиране. В колекцията ми най-старата картичка е от 1912г., тя е запечатала влизането на цар Фердинанд в освободения Мустафапаша. Начело с икони и хоругви вървят свещеници. На заден план се виждат сгради с великолепна архитектура и минарето на джамията. От същата година е запазена картичка на главната улица (Grandе rue), заснета откъм моста. Вляво сe виждат някогашните дюкяни, а на широкия тротоар са застанали няколко мъже и деца с фесове на главите.

През 20-те и особено през 30-те години Главната се преобразява. Появяват се първите електрически стълбове, новата градска градина, Популярната банка, сградата на Българска земеделска банка, магазини за манифактурни стоки и колониал. Пред великолепната къща на Карахадърови чака файтон, недалеч е магазинът на братя Хр. Бакърджиеви и сладкарницата на братя Карагеоргиеви. Там в стила на своето време се построяват много красиви сгради, които за жалост не са запазени след 9 септември.

Онова, което би било невъобразимо и немислимо в един европейски град – разрушаването на старинна градска част, в Свиленград се превръща в реалност. Чаршията става курбан на „новия живот”. Повечето сгради са сринати до основи, за да направят универсален магазин, партиен дом, администрация на АПК, блок „Х конгрес”, жилищни кооперации и други „грандиозни” обекти.

Свиленградският пазар през 30-те години на XX в Направена с лого

Свиленградският пазар през 30-те години на XX в

 През 17 и 18 век населението в Мустафапашапостепенно се увеличава и пазарът расте. От двете страни на пътя за Одрин се изграждат нови дюкяни. Старата чаршия, създадена близо до каменния мост и кервансарая, или както се нарича по онова време Ески чаршия, се удължава на изток. Върволицата става все по-голяма и в един момент целият път се заема от дюкяни и занаятчийски работилници.

Руският полковник Енехолм, изпратен през 1829г. с проучвателна мисия в Източна Тракия, описва града така: „651 къщи, един голям хан, покрит с олово, баня и дълъг пазар. Пазарът почва от моста и се простира по цялата дължина на селището“, отбелязва пратеникът на руския цар.

Това е прочутата чаршия, която се проточва от единия до другия край на града от двете страни на шосето. Тя се утвърждава като градски пазар за местните жители и за преминаващите пътници, но се оформя като постоянен пазар за населението от двете околии – Мустафапаша и Чермен, сочат сведения от първата половина на 19 век. Чаршията процъфтява през втората половина на века с развитието на занаятите обущарство, кожухарство, терзийство, кафеджийство, яхнаджийство (производство на масло от сусам), ханджийство, гостилничарство, грънчарство, дърводелство, коларство, бъчварство, керемидарство, дюлгерство, праматарство, бубарство. Създават се първите еснафски организации.

В онези години между еснафите няма конкуренция, сочат запазени документи и сведения. На чаршията излизат толкова търговци и занаятчии, колкото е необходимо. Те не само не се конкурират, но еднаквият им бит, еднаквите грижи и мисли ги правят приятели. Патриархалните отношения на честност, взаимопомощ и народно единение характеризират този класически период от историята на еснафа.

Главната улица на Свиленград , 1938 г направена с лого

Главната улица на Свиленград , 1938 г

 Отношенията в гилдията са пример за щастливо съжителство. Панайот (Панчо) Радойнов държи дюкян до бакалията на Бутракови и продавницата на Васил Карахадъров близо до изоставената джамия. През януари 1913г. при обсадата на Одрин в неговия магазин влиза подофицер от 23-ти шипченски полк. Той иска да купи за себе си и своите войници захар, кафе, конци, игли. „Купих захар, но дюкянджията отказа да ми продаде кафе, понеже му казах, че го искам чисто. Обяснението му беше следното: „Моето не е чисто, ще отидете у Жеко Арабалов, той има чисто кафе“. Останах много учуден, благодарих и излязох от дюкяна“, записва в дневника си подофицерът.

По спомени на съвременници онези, които в Свиленград минават за търговци и имат дюкяни, пълни със стока, вършат това не със свои капитали, а с кредити от търговци и финансисти от Одрин – евреи, гърци, арменци. Някои имат малко спестени капитали, други нямат. Дюкяните им се зареждат най-вече от складовете на одринските едри търговци, почти нищо не се доставя от европейските пазари или от Цариград.

Дните на местните занаятчии съвсем не са безоблачни. Еснафът е засегнат тежко на няколко пъти – преди и по време на руско-турската война, от Балканските войни и от световната икономическа криза (1929-1931г.). По-големи са ударите, които идват от нахлуването на индустрията на пазара. В Свиленград, както и в сходни нему градове от Южна България, сътресенията в занаятите и търговията са по-сериозни, отколкото другаде. Това се дължи най-вече на разположението на тези градове по търговския път, свързващ Цариград с Европа. След икономическата криза посоките на развитие все повече се определят от големите капитали, стопанските пътища на отделните занаятчии почват да се разклоняват.

През 30-те години чаршията е гъсто населена с терзии, кундурджии, сарачи, грънчари, златари и дребни търговци. На съседните улици се намират работилниците на грънчарите, коларо-железарите, дърводелците, ковачите, абаджиите. Има и няколко турски дюкяна за сусам, маслини, фурми, риба.

Дюкяна на Митю Дилята. Фотография от 1919 г.Направена с лого

Дюкяна на Митю Дилята. Фотография от 1919 г.

 „По онова време по главната улица на Свиленград бяха наредени дюкян до дюкян, пише Ангел Вълчев. Като минеш стария мост и тръгнеш по чаршията, отдясно беше берберницата на бай Димо Щипи-щипи, след нея – прочутият железарски магазин на Янаки Дончев, кръчмата на комитата дядо Гоце, модерната обущарница „Обон-гу“, следваше бръснарницата на Ненчо Делибозов преди днешната банка ДСК. Наричаха Делибозов професора. Наистина приличаше на професор – винаги безупречно облечен с костюм, снежнобяла коса, сресана на път, блестяща от обилно намазания брилянтин. След площада бяха магазините и складовете на един от най-богатите хора в града – Петър Сарафов и часовникарското ателие на Агоп Гарабедов. В средата отдясно се намираше малката бръснарница на Васил Кепчето, отляво срещу нея беше бакалията на Иван Райов.

Между Кепчето – нисък, дебел, с остър ум, и Иван – неотстъпващ му по духовитост едър българин, се водеше война: кой, как и какво да измисли, че да направи за смях другия. Иначе те се уважаваха и не се сърдеха. Бяха големи шегаджии, умееха да правят и носят майтап. Всеки ден сарафите от цялата чаршия очакваха със затаен дъх техния следващ дуел“.

За денонощно работещите еснафи забавленията са не само удоволствие, но и необходимост. Занаятчиите имат нужда да намират отдушник от напрежението на труда в  шеги и закачки.

„Един следобед, разказва Вълчев, валял пороен дъжд. Иван наметнал палтото върху главата си, за да не се намокри, и като минавал покрай бръснарницата на Кепчето, се провикнал: „Василе, излез! Жена ти заръча да ти кажа, че нещо става с козата първескиня“.  Като чул това, Кепчето зарязал наполовина обръснатия си клиент и хукнал към къщи – всеки момент чакали козичката да роди. У дома, мокър до кости, той разбрал от жена си, че козата си лежи спокойно под сайванта и няма изгледи скоро да се ояри. Кепчето се върнал в бръснарницата, дообръснал мющерията си и се направил, че все едно нищо не се е случило. Но след няколко дни научил, че Иван бил ходил по селата в околията да събира борчове и в едно село го ухапало куче. В четвъртък на пазара  Кепчето намерил един човек от същото село. Придумал селянина, обръснал го и го подстригал без пари. Поискал обаче малка услуга – да отиде в отсрещния дюкян и да каже на дюкянджията: „Иване, черното куче, дето те ухапа оня ден, побесня“. Така и направили. Като чул тия думи, Райовият Иван изтръпнал, политнал и едва се добрал до стола. Кепчето следял всяка стъпка на колегата си. После влязъл в дюкяна му и казал: „Иване, Иване, бясното куче е като мойта козичка, дето се яреше“. Тогаз и двамата излезли на чаршията – усмихнати и ведри, готови за нови схватки“, завършва своя разказ Ангел Вълчев.

Жители на многострадалния квартал Гебран се изселват заради наводненията

Изготвено от: Иван Чончев

 

share

Вашият коментар