Майсторката от Турция Хатидже Топ показа днес в Пловдив как се прави украса на различни предмети с една от най-старите техники – ебру. Демонстрацията бе част от Деня на изкуствата и културата на Едирне (Одрин) в Стария град. Инициатори на проявата са Областните администрации на Пловдив и на Одрин и Генералното консулство на Република Турция в Пловдив.
Наименованието ебру идва от аб-ру, което на средноазиатски турски диалект означава „водна повърхност“. Предполага се, че това изкуство, което предствавлява рисуване с прахови бои върху сгъстена вода, е възникнало през IX век. Най-старото запазено до наши дни ебру е от 1554 г.
Работи се с естествени материали, като се използват четки, направени от косми на конска опашка и с дръжки от клон на розов храст. За сгъстяването на водата се използва растителна смола. За да се задържат боите върху водната повърхност, се използва сок от жлъчка на едър рогат добитък, а самите багри са пигменти и оксидни бои, направени от пръст.
В периода на Османската империя ебру е използван като лист, на който се пише текст за официална кореспонденция. Целта е била да се използват неповторимите краски, които се получават при тази техника, като гаранция за автентичността на писмото. Ебру е използвано и при украса на периферията на писма и вътрешната част на кориците на книгите.
Най-старият труд за ебру, писан на турски език, датира от 1615 г. и представлява малка книга със заглавие „Тертип-и Рисале-и Ебри“.
Освен древното изкуство пловдивчани и гостите на града видяха и красиви декорации в стил „едирнекари“, което в буквален превод означава „одринска работа“. Това е начин за украса с боя и лак върху дърво, картон и кожа. Украсата се състои от натурални мотиви на цветя, листа и плодове. Използва се за сандъци за чеиз, бюра, кутии за пари, подвързии за книги.
Обикновено се полага основен фон в кафяво, светложълто, светлосиньо или нюанси на червеното, а върху него се рисуват цветя и плодове. Върху мотивите се изобразяват също слънчевите лъчи и падащата сянка. Накрая произведенията се покриват със защитен лак.
Любознателните успяха да „разгледат“ прочути архитектурни забележителности на стария Одрин чрез фотографска изложба, а изкушените от хубавите аромати помирисаха прочутите ароматни плодови сапуни на султаните.