Скална църква при село Михалич , община Свиленград .
Намира се на 1 км. от с. Михалич на стръмния западен склон на скалисто възвишение . Тукашните хора са съхранили името на храма , наричайки местността „Ай Пандо” („Св. Пантелеймон”) . Не случайно и сега там има оброчище . Древният храм се посещава на празници от околното население , извършват се християнски ритуали и оставят дарове . От една скална пукнатина във вътрешността изтича вода , която според хората е лековита . Тя не е постоянна и извира периодически . Самото й появяване се счита за Божествено знамение .
Строителите са се постарали да придадат на храма формата на елегантен кръстокуполен храм с полукръгъл олтар и две странични полукръгли конхи . Вътрешното пространство е с размери 12/11 м. . Отгоре в скалата е издялан красив купол . Той има диаметър 5.5 м. и височина до най-високата точка 6 м. . В стените пък са изсечени пиластри и капители , които , както и куполът , имат изцяло декоративно-художествено предназначение . Незнайните архитекти са постигнали удивителна прилика с класическите кръстокуполни християнски храмове . На няколко места по стените са издялани кръстове . В църквата се влиза чрез монументално изсечено в скалите стълбище от 14 стъпала . Отстрани са оформени дълбоки ниши за поставяне на дарове и икони . Изглежда над откритото стълбище някога е имало дървен навес , от който личат дупките в страничните скали . Приетата на този етап от изследванията датировка е X-XI в. .
Има легенда която гласи , че пред входа на църквата има змия която пази църквата . Тя не допуска хора които са дошли с лоши намерения и ги напада . А тези които са дошли с добри намерения ги пуска да влезнат спокойно в църквата . Както ще видите ние екипа на Info4Trakya сме заснели тази змия която седеше отстрани на входа и се наслаждаваше на прекрасното слънце .
Няма съмнение че този обект е сред най-добрите образци на християнската скална архитектура на територията на Р. България . Обявена е за „паметник от национално значение” през 1968 г. . За нейното туристическо експониране е необходимо да се предприемат спешни консервационно-реставрационни дейности по укрепване на каменните повърхности . Над стълбището трябва да се възстанови древния навес , като се използват старите легла за гредите . Също така е необходимо да се помисли за изграждане на подход към самия храм . Както се отбеляза по=горе , той трябва да стане част от единна туристическа пътека , свързваща двете скални църкви и крепостта при с. Маточина . Много е важно съхраняването на старите традиции и почитането на храма „Св. Пантелеймон” в наши дни . Това би могло да послужи освен като любопитен исторически момент , за развитие на специфичния религиозен туризъм , който вече добива популярност в страната .
Подготвена от проф. Д. И. Н. Николай Димитров Овчаров от Археологическия институт с музей към Българската академия на науките .
Снимков материал: Info4Trakya.com